Obrazek Tytuł: Katyń Rok produkcji: 2010 Producent: Autorzy: Paula Broniszewska, Anna Niedziułka, Kamila Trzaskowska   Opis filmu: Dokument jest wspomnieniem o Bronisławie Buniakowskim – generale AK zamordowanym przez NKWD w Katyniu. Poza rysem historycznym poznajemy Buniakowskiego jako człowieka – społecznika i aktywistę. Żyjąca córka generała opowiada o chwilach spędzonych z ojcem, o wycieczkach, jakie organizował dla miejscowych dzieciaków i życiu w oczekiwaniu na powrót ojca z wojny. Wnuk Buniakowskiego - stateczny, poważny pan przemawia do nas znad stosu wycinków prasowych i dokumentów. Głosem historyka opowiada nam o kolejach losu swojego pradziadka. Film zakończony jest dojrzałą refleksją nad życiem. Jak my radzilibyśmy sobie w ciężkich czasach wojny – zastanawiają się twórcy.  Piękna opowieść o człowieku, opowiedziana głosem ludzi mu bliskich. Próba ocalenia indywidualnej historii o których tak często zapominamy myśląc o wydarzeniach z przeszłości.  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Chodzacy po Ścianie: poza rzeczywistością Rok produkcji: 2012 Producent: REConesans Autorzy: Wojtek Bobik - operator, reżyser; Bartosz Wrembel; Łukasz Boczkowski; Ola Hojczyk   Opis filmu: Opowieść o profesorze Tacherze, który otrzymuje list z prośbą o pomoc w śledztwie. Wyrwany z codziennej rutyny naukowiec spotyka się z młodszymi kolegami z Uniwersytetu Oxfordzkiego i wtedy zaczyna się cała przygoda. Kim jest człowiek chodzący po ścianie? Gdzie go szukać i co najważniejsze – czy uda się go odnaleźć? Wartka akcja przeplatana jest błyskotliwymi i  ironicznymi dialogami. A zakończenie jest tak nieprzewidywalne jak kurs jena.    
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Druga szansa  Rok produkcji:2011 Autor: Natalia Jacheć   Opis filmu: Prężnie rozwijający się sport, 16 drużyn, 3 grupy i międzynarodowe sukcesy. O czym mowa? Rugby oczywiście! Dokument składa się z serii wywiadów z członkami drużyn rugby. Ten kontaktowy, nieco brutalny sport jest pasją a zarazem formą rehabilitacji dla bohaterów filmu – młodych mężczyzn jeżdżących na wózkach  inwalidzkich. Temat niecodzienny. Nie zwykliśmy kojarzyć niepełnosprawnych z mocno kontuzyjnymi i zażartymi grami zespołowymi. Okazuje się jednak, że rugby na wózkach jest znaczącym elementem życia bohaterów.  Film jest kolejnym ważnym głosem w dyskusji na temat niepełnosprawności. Młodzi mężczyźni opowiadają o tym jak ich życie zmieniło się po wypadku (w większości niefortunny skok do wody), jak musieli na nowo uczyć się najprostszych czynności i jak rywalizacja sportowa wpływa na ich życie.
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Stolyca Rok produkcji: 2011  Producent: Zespół Szkół Nr 108 w Warszawie Autor: Mateusz Giżyński   Opis filmu: Na bazarze Olimpia... Jak zostać królem?  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Ul nr 4 Rok produkcji: 2011  Autorzy: Luiza Maliborska - scenariusz, zdjęcia, montaż; Małgorzata Winniczuk - senariusz, zdjęcia, montaż   Opis filmu: Satyryczna animowana opowieść o pszczelim świecie gdzie biurokracja pożera czas a wyrażenie „utonąć w papierach” nabiera nieco mniej metaforycznego charakteru. Skądś to znamy? Film o bieganiu od urzędu do urzędu i negatywach z tego płynących. Krótko, zwięźle i zaskakująco trafnie  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Nie zniese Rok produkcji: 2011 Autor: Mikołaj Sikała   Opis filmu: Opowieść o trudach życia pewnej nastolatki. Pomiędzy klasówkami, szkołą muzyczną i zajęciami dodatkowymi nie ma już czasu na spotkania z przyjaciółkami a tu jeszcze rozstanie z chłopakiem i o zgrozo – pobudka z pełnym pęcherzem a kanalizacja nieczynna. Pomiędzy szaleńczą wędrówką w poszukiwaniu wolnej toalety dowiadujemy się coraz więcej szczegółów z życia bohaterki. Przezabawne dialogi, wartka akcja i niebanalne poczucie humoru.   
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: PL Rok produkcji:  2011 Producent: redframe pictures Autor: Jakub Dunal   Opis filmu: Interesujący dokument mówiący o Polsce. Głos narratora prowadzi nas przez miasto. Widzimy ludzi, budynki, ruch uliczny. Żeby dowiedzieć się czym tak naprawdę jest nadwiślański kraj realizatorzy decydują się na wywiad. Pan Edward roztacza przed nami obraz – prosto z ławki na, której zwykł przesiadywać. Subiektywnie, dosadnie i szczerze. Piękne zdjęcia i świetna muzyka zespołu Brad Sucks. Jaka konkluzja płynie z konfrontacji z tak ważnym tematem? Jaka jest w końcu ta nasza Polska?  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Małe wojny Rok produkcji: 2011 Producent: redframe pictures Autorzy: Marcin Frąc - współreżyser, scenarzysta; Jakub Dunal - współreżyser, zdjęcia   Opis filmu: Historia z czasów wojny. Jedna z wielu, jak każda szczególna.  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Piknik Rok produkcji: 2012  Nagroda: Wyróżnienie, nagroda Specjalna Warszawskiej Szkoły Reklamy Autor: Oliwia Siemieńczuk   Opis filmu: Czy zastanawialiście się kiedyś jak by to było spotkać się ze śmiercią twarzą w twarz? Autorka filmu zestawia ze sobą trzy, bardzo różne osoby i konfrontuje je z zagadkową postacią. Seria pytań ujawnia prawdę o życiu bohaterów: bisneswoman, która mimo sukcesów zawodowych jest niespełniona, filozof – dla którego żadna odpowiedź nie jest wystarczająca i narkomanka – zbuntowana i zagubiona. Dojrzała wypowiedź na temat życia, nietuzinkowy sposób opowiadania historii i trafność sądów. Autorka wykazuje niezwykłą wrażliwość i przy zastosowaniu prostych środków dotyka fundamentalnych zagadnień. Piękne, komponowane z wyczuciem zdjęcia. Film bezsprzecznie wart obejrzenia.     Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Kameleon Rok produkcji: 2011 Producent: Niezależni Polscy Naukowcy Nagroda: Wyróżnienie Autor: Michał Miodek   Opis filmu: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kameleonie, ale baliście się zapytać. O związkach łączących wytwórnie Metro-Goldwyn-Mayer  czy Ludwig van Beethoven z kameleonem i o tym jak długi język ma ten drapieżca. Zabawny i prześmiewczy obraz dostarcza wiele radości a lektor sprawdza się w opisywaniu świata dzikiej przyrody nie gorzej niż legendarna Krystyna Czubówna. Prostota dekoracji oraz enigmatyczne postaci (jak uśmiechnięta pomarańcza) rozbawią niejednego widza. Ogromna ilość ciekawostek i anegdot sprawia, że film ogląda się z prawdziwą przyjemnością i permanentnym zadziwieniem a wszystkiemu towarzyszy zgrabna kompozycja muzyczna.     Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Poeci Prawdy Rok produkcji: 2011 Producent: REConesans Nagroda: Wyróżnienie Autorzy: Wojtek Bobik - operator, reżyser; Bartosz Wrembel - reżyser; Łukasz Boczkowski; Ola Hojczyk   Opis filmu: Te same pytania, różne odpowiedzi. Szukając ich, warto słuchać innych. By lepiej rozumieć o co chodzi nam samym.     Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Kilka słów o czasie  Rok produkcji: 2010 Producent: SubjonctifFilms Nagroda: Brązowa Praska Klisza Autor: Aga Błaszczak   Opis filmu: Nietypowa impresja  o czasie łącząca elementy animacji i dokumentu z interesującymi nakładającymi się na siebie zdjęciami. Wśród rzęsistego deszczu napotkani ludzie mówią czym jest dla nich czas, o tym że wciąż go brakuje i że nieubłagania płynie. Wielopoziomowa i przemyślana wypowiedź na temat czasu, który nierozłącznie wiąże się z przemijaniem i śmiercią. Obrazom towarzyszy dźwiękowe memeno mori – tykanie zegara.     Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: eksMisja Rok produkcji: 2012 Producent: Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci Nagroda: Srebrna Praska Klisza, Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna Magazynu Ekspres Reporterów, Wyróżnienie 58 OKFA Konin, nagroda specjalna jury 29 edycji Up to 21 Autorzy: Paulina Adamczuk, Izabela Głowacka   Opis filmu: Dokument zestawiający wypowiedzi podopiecznych Ośrodka w Janowie. Pierwsze kadry – widzimy twarz mężczyzny, głębokie zmarszczki, chrapliwy głos. Wszystkie zarejestrowane osoby łączy jedno – na pewnym etapie życia popełniły błąd, poddały się wyniszczającemu uzależnieniu,  straciły wszystko co posiadały. W ośrodku, gdzie po raz pierwszy traktuje się ich jak ludzi nie zagrożenie starają się zbudować podwaliny pod swoje przyszłe życie. Oderwać się od przeszłości, znaleźć nowy sens i przezwyciężyć nałogi. Autorki wykazują się niezwykłym talentem w dokumentowaniu ludzkich emocji. Prosta forma sprawia, że ludzie snujący opowieści zdają się być tuż obok nas, nie oddzieleni okiem kamery a bezpośrednio  obecni. Film  jest nie tylko świetnie zrealizowanym i artystycznie wartościowym obrazem, ale i apelem. Ośrodek w Janowie – jedyne miejsce, które bohaterowie mogliby nazwać domem ma być zamknięty. Autorki pozwoliły ludziom mówić swoim głosem, pozwoliły im obnażyć emocje i właśnie to jest największą wartością tego filmu. Dokument społecznie zaangażowany i piękny w swojej prostocie.       Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Moja Babcia Kleopatra Rok produkcji: 2012 Nagroda: Złota Praska Klisza  Autor: Kamila Dróżdż Opis filmu: Dokument przedstawia historię jednego wieczora z życia pewnej babci. Bohaterkę poznajemy gdy wsiada do samochodu objuczona zagadkowo wyglądającymi przedmiotami. Widzimy ją gdy zakłada kostium przemieniając się w Kleopatrę. I teraz wiemy już wszystko. Oglądamy bal kostiumowy seniorów nie obarczony komentarzem narratorskim. Obrazy mówią same za siebie – autorka ma świadomość, że medium filmowe nie lubi przegadania. Kolejne bajecznie przebrane postaci przewijają się nam przed oczami.  Film łamie schematy, ludzie starsi potrafią się bawić, potrafią śpiewać, tańczyć i wreszcie są niezwykle kreatywni. Autorka okiem wprawnego dokumentalisty opowiada o swojej babci, której głośny, zaraźliwy śmiech zapada w pamięć.     Recenzja:
czytaj więcej
PFFM na Facebook