Obrazek Tytuł: Katyń Rok produkcji: 2010 Producent: Autorzy: Paula Broniszewska, Anna Niedziułka, Kamila Trzaskowska   Opis filmu: Dokument jest wspomnieniem o Bronisławie Buniakowskim – generale AK zamordowanym przez NKWD w Katyniu. Poza rysem historycznym poznajemy Buniakowskiego jako człowieka – społecznika i aktywistę. Żyjąca córka generała opowiada o chwilach spędzonych z ojcem, o wycieczkach, jakie organizował dla miejscowych dzieciaków i życiu w oczekiwaniu na powrót ojca z wojny. Wnuk Buniakowskiego - stateczny, poważny pan przemawia do nas znad stosu wycinków prasowych i dokumentów. Głosem historyka opowiada nam o kolejach losu swojego pradziadka. Film zakończony jest dojrzałą refleksją nad życiem. Jak my radzilibyśmy sobie w ciężkich czasach wojny – zastanawiają się twórcy.  Piękna opowieść o człowieku, opowiedziana głosem ludzi mu bliskich. Próba ocalenia indywidualnej historii o których tak często zapominamy myśląc o wydarzeniach z przeszłości.  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Chodzacy po Ścianie: poza rzeczywistością Rok produkcji: 2012 Producent: REConesans Autorzy: Wojtek Bobik - operator, reżyser; Bartosz Wrembel; Łukasz Boczkowski; Ola Hojczyk   Opis filmu: Opowieść o profesorze Tacherze, który otrzymuje list z prośbą o pomoc w śledztwie. Wyrwany z codziennej rutyny naukowiec spotyka się z młodszymi kolegami z Uniwersytetu Oxfordzkiego i wtedy zaczyna się cała przygoda. Kim jest człowiek chodzący po ścianie? Gdzie go szukać i co najważniejsze – czy uda się go odnaleźć? Wartka akcja przeplatana jest błyskotliwymi i  ironicznymi dialogami. A zakończenie jest tak nieprzewidywalne jak kurs jena.    
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Druga szansa  Rok produkcji:2011 Autor: Natalia Jacheć   Opis filmu: Prężnie rozwijający się sport, 16 drużyn, 3 grupy i międzynarodowe sukcesy. O czym mowa? Rugby oczywiście! Dokument składa się z serii wywiadów z członkami drużyn rugby. Ten kontaktowy, nieco brutalny sport jest pasją a zarazem formą rehabilitacji dla bohaterów filmu – młodych mężczyzn jeżdżących na wózkach  inwalidzkich. Temat niecodzienny. Nie zwykliśmy kojarzyć niepełnosprawnych z mocno kontuzyjnymi i zażartymi grami zespołowymi. Okazuje się jednak, że rugby na wózkach jest znaczącym elementem życia bohaterów.  Film jest kolejnym ważnym głosem w dyskusji na temat niepełnosprawności. Młodzi mężczyźni opowiadają o tym jak ich życie zmieniło się po wypadku (w większości niefortunny skok do wody), jak musieli na nowo uczyć się najprostszych czynności i jak rywalizacja sportowa wpływa na ich życie.
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Stolyca Rok produkcji: 2011  Producent: Zespół Szkół Nr 108 w Warszawie Autor: Mateusz Giżyński   Opis filmu: Na bazarze Olimpia... Jak zostać królem?  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Ul nr 4 Rok produkcji: 2011  Autorzy: Luiza Maliborska - scenariusz, zdjęcia, montaż; Małgorzata Winniczuk - senariusz, zdjęcia, montaż   Opis filmu: Satyryczna animowana opowieść o pszczelim świecie gdzie biurokracja pożera czas a wyrażenie „utonąć w papierach” nabiera nieco mniej metaforycznego charakteru. Skądś to znamy? Film o bieganiu od urzędu do urzędu i negatywach z tego płynących. Krótko, zwięźle i zaskakująco trafnie  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Nie zniese Rok produkcji: 2011 Autor: Mikołaj Sikała   Opis filmu: Opowieść o trudach życia pewnej nastolatki. Pomiędzy klasówkami, szkołą muzyczną i zajęciami dodatkowymi nie ma już czasu na spotkania z przyjaciółkami a tu jeszcze rozstanie z chłopakiem i o zgrozo – pobudka z pełnym pęcherzem a kanalizacja nieczynna. Pomiędzy szaleńczą wędrówką w poszukiwaniu wolnej toalety dowiadujemy się coraz więcej szczegółów z życia bohaterki. Przezabawne dialogi, wartka akcja i niebanalne poczucie humoru.   
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: PL Rok produkcji:  2011 Producent: redframe pictures Autor: Jakub Dunal   Opis filmu: Interesujący dokument mówiący o Polsce. Głos narratora prowadzi nas przez miasto. Widzimy ludzi, budynki, ruch uliczny. Żeby dowiedzieć się czym tak naprawdę jest nadwiślański kraj realizatorzy decydują się na wywiad. Pan Edward roztacza przed nami obraz – prosto z ławki na, której zwykł przesiadywać. Subiektywnie, dosadnie i szczerze. Piękne zdjęcia i świetna muzyka zespołu Brad Sucks. Jaka konkluzja płynie z konfrontacji z tak ważnym tematem? Jaka jest w końcu ta nasza Polska?  
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Małe wojny Rok produkcji: 2011 Producent: redframe pictures Autorzy: Marcin Frąc - współreżyser, scenarzysta; Jakub Dunal - współreżyser, zdjęcia   Opis filmu: Historia z czasów wojny. Jedna z wielu, jak każda szczególna.  
czytaj więcej
PFFM na Facebook